Jdi na obsah Jdi na menu

Hříbata 2012

Po přečtení a shlédnutí reportáže p.Klokočníka na ČT24 jsem si dovolil ji trochu "upravit" ,abychom nezapomněli na starokladrubské vraníky.Co obě hříbata čeká,to jsem raději vynechal,nějak se mi to moc nelíbí,hned druhý den po jejich narození řešit jejich budoucnost...

Národní hřebčín Kladruby nad Labem slaví první dvě letošní hříbata

Kladruby nad Labem,Slatiňany – Jak známo,tak starokladrubští koně se chovají v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem (hřebčíny Kladruby nad Labem a Slatiňany) pouze ve dvou barevných variantách – starokladrubské bělouše najdete v Kladrubech a starokladrubské vraníky ve Slatiňanech.A právě ve Slatiňanech se 12.2.v 7,45 hod. narodilo letošní první hříbě Národního hřebčína.Je jím hřebeček Solo Paladia XXVI-9,po otci Solo Xahira XXVI a matce 451 Paladia.Zajímavostí je,že klisna má „na svědomí“ i první hříbě loňského roku…V Kladrubech nad Labem se narodila klisnička – matkou je klisna 328 Engarra,otcem potom Sacramoso Espada XI. Jméno pro klisnu se zatím hledá,bude ale podle pravidel začínat na počáteční písmeno jména matky a číslo 27, což znamená, že je to v pořadí 27. potomek po svém otci.Klisnička má zajímavá data narození - 12. 2. 2012 ve 22 hodin.

Podle ošetřovatelů jsou obě hříbata zdravá a doplní vzácný chov starokladrubských běloušů a starokladrubských vraníků. Že je starokladrubský kůň opravdu vzácné plemeno,to dokazuje i status Národní kulturní památky,kterou se pyšní kmenové stádo starokladrubských běloušů již od r.2001. Na podobnou poctu slatiňanští starokladrubští vraníci zatím stále čekají.

V letošním roce se v Národním hřebčíně očekává narození asi sedmdesáti hříbat. Nedávno byla vyhlášena akce, při níž se mezi milovníky koní hledají pro starokladrubské koně symbolické adoptivní rodiče.Čekají na ně i obě narozená hříbata.Adoptovat totiž můžete jak starokladrubské bělouše,tak starokladrubské vraníky.Zájemci obdrží certifikát a jejich jméno umístí hřebčín na čestné tabuli se jmény "symbolických adoptivních rodičů" v blízkosti ustájení vybraného koně a na webových stránkách hřebčína.Tam také najdete podrobnosti o adopci.

Originál reportáže ZDE