Jdi na obsah Jdi na menu

Slavnosti koní,historie a řemesel Kuks 2009

Třetí ročník „Slavností koní,historie a řemesel „ konečně přilákal na Kuks 11.7.2009   i mě...Ale málem jsem měl větší než plánované dvouhodinové zpoždění od začátku akce.Jel jsem totiž vlakem a při přestupu v Jaroměři jsem se zašel podívat (vlak mi jel za cca 90 minut) do zdejších bývalých kasáren,kde jsem před 25 lety šest měsíců vojákoval.To už je taky historie...Bohužel jsem to jaksi časově neodhadl ,ale naštěstí jsem to stihl.Bylo to tak,tak.

Ale radši pojďme do ještě vzdálenější historie.Tu svým způsobem na Kuksu reprezentovalo nejstarší české plemeno koní – starokladrubský kůň a především starokladrubští vraníci ze Slatiňan,kteří zde byli zatím na každém ročníku akce a jsou jednou z opor celodenního programu. Doufám,že to tak bude i nadále.V podání starokladrubských vranných hřebců a jejich jezdců Martiny Cukrové,Martiny Malínské a Ing.Karla Dvořáka mohli návštěvníci shlédnout čtyři vystoupení – „Jak na barokní ježdění“,“Představení plemene v zápřeži – tandem (přivezl hraběte Sporcka)“, „Pas de deux“ a „Španělská imprese“.Pokud tak mohu posoudit podle hovoru okolostojících,tak všechna vystoupení měla úspěch. Bohužel,ač počasí po celý den ještě šlo,tak právě při vystoupení Martiny Cukrové a Ing.Karla Dvořáka „Španělská imprese“ se spustil docela slušný déšť.No ale větru dešti neporučíme,že ?Když už jsem u těch kladrubáků - chvályhodná věc,představit toto plemeno na fotografiích.Osobně bych si ale dokázal představit poněkud novější a možná i lepší fotografie "ze života" starokladrubských vraníků i běloušů...

Dalšími tradičními oporami programu je kaskadérská skupina Caballos,která zde měla vlastně dvě vystoupení – nejprve „Turnaj královských párů....“ a poté ještě „Hořící Ludvík“.Výkony jezdců a koní byly obdivuhodné a zejména pro dětskou část publika určitě velmi atraktivní,i když si myslím,že vystoupení Caballosu bylo omezeno malým prostorem levé louky.Vloni Caballos vystupoval na louce u řeky,a tak ta letošní změna měla určitě své příčiny.

Vděčným vystoupením je i předvedení tažných koní.Českomoravské belgické koně (ČMB) pana Nývlta z Úpice jste mohli vidět na různých akcích,připomenu jen Jezdecké dny v Kladrubech nebo výstavu Koně v akci v Pardubicích.Letos byl kromě ČMB k vidění i jeden hucul.Skupina kolem p.Nývlta předvedla koně v zápřeži i při práci,kterou byla ukázka manipulace i nakládání dřeva na kláďák .Došlo také na senoseč a „obracení“ sena,u čehož měli některé děti dost vykulené oči.Krásná a doufejme,že i prospěšná ukázka.

Není mým úkolem rozebírat celý program,ale chtěl jsem se zmínit alespoň o těchto třech číslech. O slatiňanských starokladrubských vranících to je moje povinnost...ČMB mají také určité vazby ke Slatiňanům – letos se zde opět v zámeckém parku,na póloplace před hřebčínem uskuteční Národní šampionát klisen ČMB.A budou k vidění nejen klisny – berte to jako pozvánku k nám do Slatiňan.

Nesmím také z programu zapomenout na dámu v sedle Michaelu Plojerovou,její vystoupení a také její pózování před vystoupením bylo pěkné.A spousta dalších programových čísel stála za vidění,ať už byla určena dospělým nebo dětem.Kdo jste na Kuksu nebyl,přečtěte si ZDE,o co jste přišli.To bude asi lepší,než moje popisování.Ostatně všechno jsem také neviděl.

A kdo si nepřinesl z domova řízek nebo jinou potravu,musel být také spokojen – o občerstvení bylo opravdu dobře postaráno.Ať už o to tradiční,nebo třeba i staročeské speciality.Ke koupi byly třeba i prachobyčejné topinky.

Můj dík za to všechno patří především paní Jitce Černé a také těm jejím ostatním bezejmeným pomocníkům,kteří se zasloužili o zdárný průběh celé akce.A bez sponzorů by to určitě také nebylo ono.Kdo se v tomto směru zasloužil,to najdete na stránkách www.ponycentrum.cz.

A doufám,že za rok opět na Kuks zavítám.FOTOALBA

MOJE FOTOALBUM
Jak už je uvedeno ve "Zprávičkách",je toto moje fotoalbum takové netypické,protože jde většinou o miniserie z některých vystoupení.Snad to nebude vadit,i když fotky jsou si hodně podobné.